יחידת שירות ענן – CSU

27.08.2014

csuיחידת שירות הענן (Cloud Service Unit) של מחב”א נמצאת כבר בשלבי פיתוח מתקדמים ועומדת בלוח הזמנים שהוצב לה. לאחרונה מחב”א יצרה קשר עם משתמשים פוטנציאליים וערכה בקרבם סקר שוק, אשר תוצאותיו איפשרו למפות את צרכיה הייחודיים של קהילת המחקר האקדמית. המודל הייחודי הנמצא כעת בפיתוח ייאפשר גישה נוחה לשירותי ענן, ייתן דחיפה למחקר האקדמי וישמר אותו בחזית מבחינת מתודולוגיות המחקר.

תוצאות הסקר
אף על פי שתוצאות הסקר מורות בבירור על רצון להשתמש במשאבי מחשוב ענן לחישובים מקביליים א-סינכרוניים, תוכנה כשירות וכלים מבוססי ענן, רק שליש מן המשיבים לסקר ענו כי הם משתמשים בתשתיות ענן. מבין קבוצות המחקר אשר אינן משתמשות במשאבי מחשוב ענן, הרוב המכריע הביע רצון לעשות בהם שימוש בהינתן ההזדמנות. מספר משמעותי של חוקרים חששו כי משאבי המחשוב העומדים כרגע לרשותם יהיו בקרוב בלתי-מספקים. מבין המשיבים אשר עושים כרגע שימוש במשאבי ענן, כמחצית רוכשים אותם מספקים גדולים כגון גוגל או אמזון, ואילו המחצית השנייה, ממגוון סיבות, משתמשים בספקים קטנים יותר המציעים אפשרויות ומשאבים מוגבלים בהרבה. שני המכשולים העיקריים שצוינו בידי המשיבים המונעים מהם להשתמש בענן היו חוסר ידע כיצד לתפעל אותו והמחיר הגבוה של העברת הנתונים.

באשר למה שהקהילה המחקרית מצפה לו מיחידת חישוב הענן, המסר היה ברור וחד: מיומנות טכנית של צוות התמיכה, וסיוע בלמידה ואימון. רוב המשיבים אף הביעו עניין בכך שיחידת חישוב הענן תריץ את המחקרים שלהם בשלב הראשוני של בדיקת המערכת.

שוק שירותי ענן לאקדמיה
בהסתמך על הממצאים הללו, מאמצי הפיתוח התמקדו ביצירת פורטל שיאפשר למשתמשים לבחור ספק ענן אותו הם מעדיפים מרשימה של ספקים ציבוריים העובדים עם יחידת שירות הענן ולרכוש את חבילת השירות דרך מערכת תשלום אינטואיטיבית. המחיר יהיה זול יותר מזה המוצע בשוק, והמערכת אף תאפשר אינטגרציה מלאה של משאבי תשלום ובקשות למלגות. יחידת שירות הענן תספק שירות לקוחות ותמיכה של צוות אנשי מערכות מקצועיים ובעלי ניסיון באקדמיה שיהיה מוקדש לנושא זה. תתאפשר בחירה בין כמה רמות של תמיכה, בהתאם לצרכי המשתמש.

יחידת שירות הענן תפתח הזדמנויות לבנות סביבות מחקר וירטואליות מבוססות ענן, ותספק יכולות כגון מחשוב עתיר ביצועים (HPC), גמישות במדרגיות (scalability) של הפעילות וניצול מלא של משאבי מימון מוגבלים.

למידע נוסף או להצטרפות לקבוצת החוקרים המריצים את המחקר שלהם במסגרת ה-Proof of Concept של המערכת, אנא צרו קשר.

מחב”א 2017 סקירה שנתית

להוריד כאן
דוא”ל להזמין עותק מודפס
שנים קודמות

 

להירשם לניוזלטר מחב”א

Wiki

מרשתות R&E בעולם

תמיכה

support@iucc.ac.il

חיפוש

fb32 in32 tw32