רשת אילן

מחב”א מתחזקת את רשת אילן, הרשת הלאומית למחקר ולחינוך (NREN) של ישראל.

 שירותי אילן כוללים:

  • גישה מהירה בין המוסדות האקדמיים ומוסדות המחקר של ישראל לרשתות המחקר הבינלאומיות, וקישורים לרשתות מחקר כלל-עולמיות (לדוגמה, רשת GÉANT באירופה) ודרכן לרשת המחקר האמריקנית (אינטרנט2) ולאינטרנט
  • Computer Emergency Response Team‏ (CERT)
  • שירותי תקשורת מתקדמים, לרבות שירותי מדיה ונדידה ברשתות סלולאריות
  • מרכז הניהול ובקרת הרשת (NOC)
  • שירותי צריכה אינטרנטיים למעל 120,000 משתמשים, פקולטות באוניברסיטאות, חוקרים וסטודנטים המחוברים לרשת. מחב”א מתחבר למחלף האינטרנט הישראלי (IIX) בקישור של 10 ג’יגה-סיביות/שנייה.
  • eduroam – תשתית הנדידה, המשמשת את קהילת המחקר והחינוך הבינלאומית ומספקת את חוויית המשתמש של eduroam: פתח את המחשב הנייד ועבור למצב מקוון.
  • בדיקת מהירות של רשת אילן
  • שרת ה-NTP (פרוטוקול זמן רשת), המוזן משעון אטומי, מופעל על ידי האוניברסיטה העברית בירושלים ונגיש לכל האוניברסיטאות דרך מחב”א
  • מערכת LISTSERV ריכוזית המספקת שירותים לצוות האקדמי, המנהלתי והטכני של האוניברסיטאות.

היסטוריה

תשתית הטלקומוניקציה של מחב”א נוצרה בשנת 1984 עם קו קדם-אינטרנט בינלאומי של 9.6 קילו-בתים/שנייה לרשת ה-EARN האירופית. בשנת 1990, החל לפעול קו האינטרנט הבינלאומי הראשון מישראל לארה”ב בקצב של 64 קילו‑בתים/שנייה.

במשך שלוש שנים (1994‏-‏1996), הפעיל מחב”א צומת מרכזי לחיבורי אינטרנט עבור חברות היי-טק בישראל, וכן עבור ספקי טלקומוניקציה שונים (לפני קיומו של הצומת המרכזי של אגודת האינטרנט הישראלית, המכונה IIX‏). בשנת 1997, הועברה האחריות על מחלף האינטרנט הישראלי (IIX) אל איגוד האינטרנט הישראלי (ISOC-IL‏), ובשנת 1999 חובר מחב”א לרשת אינטרנט-2 בארה”ב ולרשת המחקר האירופית GÉANT.

מחב”א היה הארגון הראשון שסיפק שירותי IPv6 בישראל, החל ממאי 2003, כדי לקשר את המוסדות האקדמיים ואת מוסדות המחקר של ישראל לרשתות מחקר בינלאומיות הפועלות ברחבי העולם.

 טופולוגיה

רשת אילן מבוססת על רשת כוכב כפול ייחודית בעלת שמונה צמתים.  החיבור של שני POPs אלו (האחד ממוקם באוניברסיטת תל-אביב, והשני באתר ניטרלי סמוך המכונה Med-1) הוא קישור סיב אפל, הפועל במהירות של 20 ג’יגה-סיביות/שנייה. כל אחת משמונה האוניברסיטאות של ישראל מתחברת לשני POPs אלו בקישורי 10 ג’יגה-סיביות/שנייה ו 1 ג’יגה-סיביות/שנייה , המסופקים על ידי  ספקי טלקומוניקציה מסחריים שונים. המעבר האוטומטי לגיבוי בעת כשל של קישורים אלו מטופל על ידי פרוטוקול הניתוב OSPF.

התקשורת הבינלאומית מסופקת לחברים דרך שני קישורי 30 ג’יגה-סיביות/שנייה, שמסתיים בפרנקפורט ובלונדון. הקישורים האלה  מחברים את מחב”א לרשת GÉANT באירופה, ודרכה לרשת המחקר האמריקנית – אינטרנט2

NetworkMap-web

מחב”א מספק שירותי צריכה אינטרנטיים דרך קישור של 10 ג’יגה-סיביות/שנייה למחלף האינטרנט הישראלי (IIX).

מחב”א הוא חבר בפרויקט RIPE ATLAS ושותף בפרויקט NLNOGRING

RIPE-NCC-Member     NLNOGRINGlogo1

מחב”א 2017 סקירה שנתית

להוריד כאן
דוא”ל להזמין עותק מודפס
שנים קודמות

 

להירשם לניוזלטר מחב”א

Wiki

מרשתות R&E בעולם

תמיכה

support@iucc.ac.il

חיפוש

fb32 in32 tw32